Kto živí rasizmus na Slovensku?

Autor: Vladimír Leško | 2.2.2012 o 12:00 | (upravené 2.2.2012 o 12:36) Karma článku: 12,08 | Prečítané:  2245x

Nerozlišujem ľudí podľa farby pleti, ale podľa toho ako sa správajú. Nemám problém denne obedovať v reštaurácii, ktorú vlastní slušný róm a vôbec mi nevadí, ak ma obsluhuje jeho rómsky personál. Určite by mi však vadilo, ak by si ku mne prisadol niekto, kto by na ďaleko zapáchal a je úplne jedno akú farbu pleti by mal. Neodsudzujem niekoho, ak sa neumýva, lebo možno má na to objektívny dôvod a je to v podstate jeho vec. Ak si však ku mne chce taký človek prisadnúť, mám právo ohradiť sa. Alebo vari nie? Čo tým chcem povedať? Som si istý, že podobne ako mne, väčšine ľudí na Slovensku nevadí farba pleti rómov. Vadí nám správanie a spôsob života ich veľkej časti. Už desiatky rokov som priamym svedkom snáh o ich prevýchovu a asimiláciu medzi väčšinové obyvateľstvo. Vynaložili sa na to nepredstaviteľne veľké finančné prostriedky. To už ani nikto nezráta. A čo z toho? Nič! Ba vlastné áno. Svedkovia tejto nezmyselnej snahy, ktorí žijú vedľa rómov, majú z toho obrovskú traumu. Traumu, ktorá sa neustále prhlbuje. Akákoľvek snaha chrániť seba, svoje deti alebo svoj majetok je okamžite označovaná za rasizmus.

Čo je na tom rasistické, ak sa rodičia boja o svoje deti a nechcú, aby sa učili v jednej triede s rómskymi deťmi, ktoré ich ohrozujú. A ide vskutku o veľmi nebezpečné a veľmi reálne ohrozenia. Chcel by som vidieť hociktorého kritika tzv.segregácie, ak by jeho deťom hrozila hepatitída, sifilis alebo iné nebezpečné ochorenie. Že je táto obava neodôvodnená? To povedzte rodičom detí, ktorých rómske deti len tak z roztopaše opľuli alebo fyzický napadli. A o tom, že napríklad žltačka sa šíri aj dotykom kľučky, ani nespomínam. Kam tým mierim? Chcem tým povedať, že pripúšťam, že segregácia ako taká nie je správna. Teda bola by, ak by jej dôvodom bola iba farba pleti. No keďže to tak nie je, razantne sa ohradzujem za všetkých rodičov, ktorých rôzne občianske združenia a dokonca aj štátne orgány odsudzujú a nútia ich poslať deti v ústrety reálnym hrozbám. Čo myslíte, čo cítia títo rodičia? Budú teraz k rómom priateľskejší? Zblíži ich to, alebo iba prehĺbi ich frustráciu? Komu vyhovuje takáto situácia? Kto z nej nakoniec vyťaží?

Vzhladom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obycajní ludia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozornit, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byt v súlade s postojmi iných ludí na našej obcianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrat falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozlicné. Túto skutocnost však nepovažujeme za nieco, co nás rozdeluje, ale skôr za nieco, co nás vzájomne obohacuje pri hladaní cesty k pravde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché, ako prehlasovať opozíciu

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.


Už ste čítali?