Čo znechucuje voličov pravice ?

Autor: Vladimír Leško | 23.2.2012 o 9:48 | (upravené 23.2.2012 o 12:52) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  1948x

Pravicové strany, s výnimkou KDH, strácajú preferencie. Politológovia to pripisujú "Gorile", "SaSanke" a vzájomnej animozite niektorých lídrov. Áno tieto aféry a hádky, pravicového voliča značne znechutili. V ich tieni sa však akosi zabúda na niečo, čo voličov týchto strán trápi ešte viac.

Keď sa po ostatných voľbách sformovala tzv. pravicová vláda, tak si mnohí ľudia, vydýchli. To, čo nasledovalo potom, však asi pravicový volič nečakal. Účet za Ficové šafárenie, vystavila vláda, paradoxne hlavne svojim voličom. Veď tí to znesú. Sú to rozumní ľudia, ktorí chápu, že rozpočet je napätý a že ho treba skonsolidovať. Čo na tom, že oni sami majú svoj rodinný rozpočet napätý už, ako struna na prasknutie?

Áno, opatrenia, ktoré prijala Radičovej vláda, dopadli hlavne na plecia jej vlastných voličov. Bežní zamestnanci, živnostníci a drobní podnikatelia v nemom úžase zisťujú, že už nemajú koho voliť. Očakávania, ktoré mala táto skupina voličov sa nenaplnili. Usilovný človek sa cíti ako dojná krava, ktorého žmýka ľavica aj pravica. A najhoršie na tom je, že v politickom spektre nevidí alternatívu.

Nečudo, že mnohi pôvodne pravicoví voliči, si hovoria, že je bližšia košeľa, ako kabát a, že SMER je vlastne menšie zlo. Aj tu tkvie príčina poklesu preferencii SDKÚ, SaS a Most-Híd. Uvedomujú si to tieto strany? Alebo sú už načisto mimo reality?

Aj teraz v predvolebných diskusiách sa vôbec netaja, že chcú ďalej škrtať rôzne daňové výnimky. Inými slovami ten, kto platí dane, bude platiť viac. Progresívnu daň však svorne odmietajú. Ak sa nad tým zamyslíme, tak zistíme kto na takéto opatrenia doplatí najviac. Nebudú to bohatí a nebudú to ani tzv.sociálne slabí. Opäť to budú hlavne ľudia okolo priemerného príjmu. Bugár v jednej televíznej diskusii pripustil, že týmto ľuďom by sa nemuseli vyplácať už ani detské prídavky. Vraj na čo???

Nie nie som prívržencom progresívnej dane. Avšak škrtať bez rozmyslu tzv. daňové výnimky, nepokladám za zmysluplné. Z krátkodobého hľadiska nám síce pritečie do štátneho rozpočtu o čosi viac, no z dlhodobého to nevedie k pozitívnemu efektu. Vezmime si napr. zrušenie možnosti odpočítať si zo základu dane časť výdavkov na sporenie v tzv. 3. dôchodkovom pilieri. V čase, keď sa táto možnosť zavádzala, vyslala vláda ľuďom veľmi pozitívny signál, že štát podporuje zodpovedných ľudí. Teraz sa stal pravý opak.

Dokážu vôbec naši politici myslieť na budúcnosť, ktorá presahuje horizont ich volebného obdobia? Uvedomujú si, že dnešným štyridsiatnikom reálne hrozí, že budú na dôchodku živoriť ešte horšie, ako dnešní dôchodcovia? 1.pilier funguje, len vďaka dotáciam. 2.pilier neustále ohrozujú svojim zasahovaním. No a 3.pilier, ktorý je najzdravší, zdanili. Na akých pilieroch teda staviame naše dôchodky? Aká budúcnosť je pred nami? Záleží niekomu na tom?

Budúca vláda, nech už bude akákoľvek, mala by sa správať veľmi zodpovedne. A k zodpovednosti, by mala viesť aj ľudí, od ktorých vyberá dane. Tým zodpovedným by v záujme budúcnosti, mala vo vrecku ponechať viac. Pretože neustále žmýkanie ľudí, ktorí významnou mierou napĺňajú štátny rozpočet, môže viesť k tomu, že sa v budúcnosti presunú na výdavkovú stranu. Som preto presvedčený, že krátkozraké uťahovanie opaskov nikdy nepovedie k vyrovnamému rozpočtu. Akcia vždy vyvolá reakciu. Demotivovaní ľudia prestanú produkovať a daňové príjmy klesnú ešte viac.

Alternatívu vidím v správnej stimulácii ľudí k aktivite a zodpovednosti. Výdavky na takúto stimuláciu by sa v budúcnosti niekoľkonásobne vrátili. Nemôžme ich teda považovať za záťaž štátneho rozpočtu, ale treba ich brať ako návratnú investíciu. Investíciu do vlastných občanov.

 

 

Vzhladom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obycajní ludia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozornit, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byt v súlade s postojmi iných ludí na našej obcianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrat falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozlicné. Túto skutocnost však nepovažujeme za nieco, co nás rozdeluje, ale skôr za nieco, co nás vzájomne obohacuje pri hladaní cesty k pravde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi veľký problém a Plavčan odišiel

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú pod úroveň civilizovaného sveta.


Už ste čítali?