Stabilná vláda, či "zlepenec"?

Autor: Vladimír Leško | 5.3.2012 o 17:30 | Karma článku: 7,79 | Prečítané:  979x

Takúto volebnú dilému sa nám snaží podsúvať SMER. Stále dookola omieľa, že stabilnú vládu môže zaručiť iba stabilná strana, resp. čo najužšia koalícia stabilných strán. Čo však znamená stabilita, akú si predstavuje Fico? Sú, resp. budú jeho poslanci naozaj takí jednotní, ako deklaruje? Prebieha v tejto strane vnútrostranícka diskusia, na základe ktorej dospejú k spoločnému výstupu? Alebo má na "jednotu" svojich poslancov iný recept?  

Dovolím si dosť silne pochybovať, že okrem úzkeho okruhu ľudí z Ficovho najbližšieho okolia, môže ktokoľvek vyjadriť, čo i len trošku odlišný postoj. Dokonca aj jeho najbližší, v diskusiách v rôznych médiách, majú až zarážajúco rovnaké názory. Často volia dokonca tie isté slová a tie isté slovné spojenia.  ?!?  Čie názory to vlastne prezentujú? Ako k ním dospeli? Diskusiou? Alebo opýtam sa ináč. Ak aj diskutovali, mohol každý diskutujúci povedať slobodne svoj názor? Nebude odpoveď rovnaká, ako na otázku, či sa môžu jesť jedovaté huby?

Kde je potom svedomie poslancov SMERu? Majú vôbec nejaké? Ak áno, aké "argumenty" na nich pôsobia, že sú ochotní hlasovať bez ohľadu na svoje svedomie a tým vlastne porušovať ústavu? Toto je demokracia? Odrážajú takéto "jednotné" postoje skutočnú vôľu voličov? Dosť pochybujem. Preto budem radšej voliť "nestabilné" hnutie, v ktorom sa môžu poslanci slobodne vyjadrovať a rozhodovať v záujme svojich voličov, ako "stabilnú" stranu, ktorá dokáže svojich poslancov primäť k "jednote", ktorá mi až hrozivo pripomína totalitu.

Áno pomocou straníckej disciplíny sa vládne nesporne ľahšie. Politbyro rozhodne, dá pokyn a poslanci poslušne zdvihnú ruku. Načo nám je potom 150 poslancov? Uvedomujeme si, že ak by Fico sám získal väčšinu a nebodaj ešte aj ústavnu, tak sa z parlamentu stane iba formálny úrad, ktorý bude vykonávať vôľu úzkej skupiny ľudí? Chceme takúto "stabilitu"?

Aká je alternatíva?

Ak teraz čakáte, že alternatívu vidím v koalícii stredopravých strán, podľa Fica v "zlepenci", mýlite sa. Skutočnou alternatívou je iba ozajstná vláda ľudu. Svoju vôľu možu ľudia presadzovať dvomi spôsobmi:

- priamo pomocou referenda (muselo by sa zrušiť kvôrum platnosti a muselo by byť záväzné)

- nepriamo cez volených zástupcov, ktorí by sa zodpovedali iba svojim voličom a hlasovali by iba podľa svojho svedomia a vedomia.

Viem na to aby to tak bolo,  museli by sa zmeniť zákony. Je určite naivné myslieť si, že ich zmenia predstavitelia tzv. stabilných strán. Tým vyhovuje súčasný stav. Nový vietor a nové riešenia, môžu priniesť iba nezávislí poslanci. A práve o takéto zmeny ide kandidátom z hnutia OĽaNO.

Možno si teraz povzdychnete, že to aj tak nedokážeme presadiť. No aj v rámci teraz platných zákonov sa dá ľuďom ukázať, ako má zástupca ich vôle postupovať. Svoje hlasovanie nebudeme prispôsobovať podľa toho, či návrh zákona podá koalícia, alebo opozícia. Budeme sa riadiť iba tým, či pôjde o návrh v záume alebo proti záujmom našich voličov. Sami budeme tiež podávať návrhy a budeme očakávať rovnaký postoj ostatných poslancov. Či nás podporia je otázne. No na záver funkčného obdobia spravíme detailny odpočet činnosti všetkých poslancov a ľudia si budú môcť spraviť vlastný názor, kto skutočne zastupoval ich záujmy. Sme presvedčení, že svojími postojmi si získame podporu čím ďalej, tým väčšieho počtu voličov a že aj ostatné strany budú pod tlakom voličov nútené zmeniť svoj postoj k demokracii.

Potom sa parlament premení na skutočne zastupiteľský úrad, v ktorom sa bude pomocou konštruktívnej diskusie hľadať najlepšie riešenie, pre čo najväčšiu skupinu voličov. Zákony sa možno budú prijímať o niečo ťažšie, avšak budú odrážať vôľu ľudí a budú pre ľudí. O veciach, na ktorých sa poslanci nedokážu zhodnúť, budú rozhodovať ľudia priamo v referende. Tým sa eliminuje priestor na korupciu a zrazu zistíme, že dosiahnúť vyrovnaný rozpočet sa dá aj bez bolestivého uťahovania opaskov.

Zdá sa Vám to, ako nereálna fikcia? Pripúšťam, v tejto chvíli to môže tak vyzerať. Avšak vo Švajčiarsku niečo podobné už funguje. O čo sme my horší, ako oni? Sme len na začiatku, čaká nás dlhá a strastiplná cesta. Ak sa na ňu vydáme, naše deti a naše vnúčata majú šancu, žiť v lepšom svete. Dajme im túto šancu. V opačnom prípade, ak budeme krátkozrako voliť "istoty", môže sa stať, že kvôli ním prídeme o svoju slobodu a naše deti budú žiť v "stabilnom" režime, aký sme tu mali pred 22 rokmi.

 

Vzhladom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obycajní ludia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozornit, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byt v súlade s postojmi iných ludí na našej obcianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrat falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozlicné. Túto skutocnost však nepovažujeme za nieco, co nás rozdeluje, ale skôr za nieco, co nás vzájomne obohacuje pri hladaní cesty k pravde.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Oklamať eurokomisiu nebude také jednoduché, ako prehlasovať opozíciu

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.


Už ste čítali?